Kdo Nevýchovu vytvořil

Mgr. et Mgr. Katka Králová, autorka Nevýchovných principů, speciální pedagožka, učitelka, lektorka, ale pro většinu lidí prostě Káča. Taky pusa nevymáchaná :), rozbíječka kolonek všeho druhu a ženská, která celému světu tvrdí, že jediná výchova, která má dlouhodobě šanci na úspěch, je otevřená komunikace s dětmi. 

Co vystudovala

Absolvovala dva vysokoškolské obory zaměřené na speciální pedagogiku a tříletý sebezkušenostní výcvik komplexní krizové intervence.

Jaké má zkušenosti

Za posledních 20 let, kdy se věnuje rodičům a dětem, mj. vedla pobočku Fondu ohrožených dětí, kde předtím sbírala zkušenosti v rodinách jako terénní sociální pracovník, učila nadané děti a zabývala se otázkami vzdělávání dětí s mimořádným kognitivním nadáním, věnovala se dětem s ADHD, Aspergerovým syndromem či Downovým syndromem, pracovala s dětmi s postižením, dětmi v terminální fázi nemoci, ale i s dětmi zcela zdravými a takzvaně „normálními“.

Čeho si všimla na dětech

Dostávala se s dětmi opakovaně do situací, které byly na dřeň. Ve kterých bylo těžké najít řešení. Třeba když jako učitelka hledala cestu k nezvladatelnému  Ondrovi s ADHD, který řval na celou třídu „Jděte do prdele, já to dělat nebudu!“ Když se snažila pomoct autistickému Pavlíkovi, aby zvládal svoje záchvaty vzteku. Nebo když doprovázela holčičku umírající na leukémii, která měla navíc složitý vztah se svou maminkou.

Co jí v těžkých chvílích s dětmi pomáhalo

„V každém dítěti, se kterým jsem měla možnost se potkat, ať bylo sebevíc ‚postižené‘, ‚složité‘ nebo ‚problémové‘, jsem se vždycky snažila vidět především člověka, který si zaslouží moji úctu. A od kterého se můžu něco důležitého naučit, když mu budu s otevřeným srdcem naslouchat.

Začít opravdově naslouchat je to první, co je třeba udělat, když chcete s dítětem vyřešit jakýkoliv problém. Bez toho se pořád jen motáte na povrchu a řešíte důsledky – třeba to, že vás zlobí, provokuje, podvádí nebo dokonce nenávidí. Ale neřešíte příčiny: proč vás zlobí, co ho k tomu vede, nebo čím mu k tomu nevědomky nahráváte.“

Co objevila ve vztazích mezi dětmi a rodiči

Krom toho, že Katka naslouchala dětem, všímala si, že ve vztazích mezi rodiči a dětmi, se kterými se setkávala, se opakuje pokaždé stejný scénář. I když samozřejmě v mnoha různých podobách, protože každé dítě je jedinečné, stejně tak i každý rodič.

Jedna věc byla ale všem situacím společná. „Když to řeknu úplně zjednodušeně, základ problému nikdy nebyl v dítěti nebo rodiči, ale v jejich vzájemné komunikaci,“ říká o tom Katka. „A bylo až kouzelné pozorovat, jak pár jednoduchých změn v komunikaci postupně mění to ‚problémové‘ dítě ve vstřícného člověka, který má ochotu vás slyšet a jít vám v řešení problému naproti.“

Jak to má s dětmi v osobním životě

Mnoho dalších let se o tom přesvědčovala i v osobním životě, jako macecha dvou dětí, se kterými prošla křehkým obdobím hledání vzájemné důvěry.

„Nebylo to pro nikoho z nás jednoduchý. Ale naše děti mě toho za těch 10 let spoustu naučily. A učí mě pořád. Jsou to citliví, ale taky velmi přímočaří parťáci. Moc si našeho vztahu vážím,“ říká dneska. A oči se jí u toho lesknou. Jako vždycky, když mluví o dětech. Nejenom o těch „svých“.

Jak začala s Nevýchovou

V roce 2013 se odhodlala, rozhodla se opustit „své jisté“, zaměstnání, místo pobytu i dobrou pověst :), a šla se svojí zkušeností ven. Mnozí ji zrazovali, že si natluče pusu, mnozí na ni ukazovali prstem, no ta Králová, to je děs, koukej, jak máchá rukama, jak si dovoluje radit druhým, když ani nemá vlastní děti, a co to je zase za americký výmysly, ta Nevýchova…

A proč to nevzdala

„Začátky byly těžký, štvala jsem kdekoho a nevěděla jsem, jestli budeme mít zítra na nájem. Ale už jsem nemohla jinak. Chtěla jsem i dalším rodičům ukázat, že stačí málo a můžou si s dětmi začít rozumět. A že když spolu bojují, klasická výchova jim z toho nepomůže. Protože děti na ni reagují vzdorem, vztekem, smutkem a ještě větší zatvrzelostí. A tak jsem si já, introvert, stoupla před kameru a začala točit první videa pro rodiče. A strašně mi to nešlo.“

Nevzdala to. Nemá to v povaze :)

Spolu s prvními kolegy popsala principy Nevýchovného přístupu, které už léta nosila v srdci a které jí samotné pomáhaly vyřešit ty nejtěžší situace s dětmi, a spustila první online kurz pro rodiče v Česku, kde je začala učit. Principy Nevýchovy.

Dneska jim naslouchá už 531 000 rodičů z celého světa a daří se jim s dětmi vyřešit problémy od vztekání a vzdoru přes neposlušnost a odmlouvání až po lhaní nebo zatajování průšvihů v pubertě. Podívejte se na jejich konkrétní zkušenosti a zjistěte, s čím může Nevýchova pomoct vám: Příběhy rodičů

Našli jste odpověď? Děkujeme, že jste nám to dali vědět Něco se pokazilo :(